Biomechanika se snaží o pochopení funkce lidského těla, jako mechanického systému. Propojuje poznatky z biologie, fyziky, medicíny, mechaniky a strojírenství. Její aplikace jsou rozsáhlé a zahrnují oblasti od výroby umělých orgánů, nastavení optimální rehabilitace až po zlepšení sportovních výkonů, nastavení vhodné ergonomie nebo filmový a herní průmysl.
Biomechanika I navazuje na předměty Mechanika III Alfa a Pružnost a pevnost II Alfa a rozšiřuje znalosti zde získané a aplikuje je na řešení problémů mechaniky živých materiálů či materiálů s materiály živými reagujícími. Základem je pochopení vztahu mezi strukturou a funkcí jednotlivých tkání lidského organismu.
Předmět poskytuje výklad principů modelování v úlohách biomechaniky. Praktická aplikace je provedena v úlohách pružnosti aplikovaných na cévy a úlohách kinematiky a dynamiky aplikovaných v segmentech svalově-kosterního systému.
Předmět navazuje na předměty specializace Biomechanika I a Biomechanika II. Cílem je poskytnout praktické znalosti a dovednosti nutné pro klinickou aplikaci dosavadních znalostí. Do výuky předmětu jsou proto zapojeni také odborníci z klinické praxe.
Patobiomechanika zkoumá vzájemnou souvislost mezi mechanickým zatížením, mechanickým chováním a vznikem a vývojem patologických stavů.
Nanobiomechanika rozšiřuje znalosti získané v oblasti mechaniky a aplikuje je na analýzu celulárních a subcelulárních struktur.
Projekt je obvykle vázán k předpokládanému zadání diplomové práce. V rámci závěrečného projektu získá student další podklady pro řešení DP, výstupem projektu je odborná rešerše zadané problematiky.
Kredity: 2, Rozsah: 0P+2C, Zakončení: Z
Cílem předmětu je seznámit posluchače s obsahem inženýrské práce po absolvování oborů Aplikovaná mechanika, Mechatronika, Biomechanika a lékařské přístroje, Přístrojová a řídicí technika, Matematické modelování v technice formou ukázky typického inženýrského projektu v jednom z těchto oborů. Studenti jsou po úvodním přehledu oborů v trvání 2 týdnů rozděleni do týmů po 5 studentech a týmy si zvolí projekty. Jednotlivé týmy sledují zvolený projekt návrhu jistého výrobku v oboru v trvání 7 týdnů. Následně v trvání 2 týdnů navštíví exkurzí některé podniky v oboru a připravují prezentaci obsahu projektu pro ostatní. V posledních 2 týdnech studenti prezentují obsah svého projektu pro ostatní. Příklady projektů: návrh vozítka SegWay, návrh robota, návrh bezpilotního letadla, vývoj protézy kolena, vysokootáčkový elektromotor, mikroobrábění, návrh turbíny.
Zkratka: ZAF1, Kredity: 6, Rozsah: 3P+2C, Zakončení: KZ
Předmět Základy anatomie a fyziologie I poskytuje teoretický základ pro studium bioinženýrských oborů. Studenti se v průběhu tohoto kurzu seznámí se stavbou lidského těla, strukturou a funkcí orgánů a získají potřebné informace pro pochopení fyziologických i patofyziologických procesů. Výuka je rozdělena na přednášky a praktická cvičení, během kterých se studenti prakticky seznámí se stavbou těla na modelech a dostupných lidských preparátech. Předmět Základy anatomie a fyziologie I je zaměřen především na pohybový aparát, dýchací a trávicí ústrojí.
Zkratka: ZAF2, Kredity: 7, Rozsah: 3P+3C, Zakončení: Z, ZK
Předmět Základy anatomie a fyziologie II poskytuje teoretický základ pro studium bioinženýrských oborů. Studenti se v průběhu tohoto kurzu seznámí se stavbou lidského těla, strukturou a funkcí orgánů a získají potřebné informace pro pochopení fyziologických i patofyziologických procesů. Výuka je rozdělena na přednášky a praktická cvičení, během kterých se studenti prakticky seznámí se stavbou těla na modelech a dostupných lidských preparátech. Předmět Základy anatomie a fyziologie II je zaměřen především na orgány, jejich soustavy a nervový systém.
Zkratka: BB, Kredity: 3, Rozsah: 2P+0C, Zakončení: ZK
Biokompatibilita – základní pojmy a definice. Biomateriály – přehled, užití v medicíně. Vlastnosti a struktura materiálů a jejich vztah k živému systému. Metody určení struktury a složení materiálu. Mechanické vlastnosti biomateriálů: kovy, keramika, plasty, uhlík, kompozity. Testy biokompatibility.
Návrh přípravku pro uchycení vzorků pro nanoindentor
Vedoucí: Ing. Jakub Kronek, Ph.D.
https://kos.cvut.cz/topics-listed/1248723196305
Cíle práce:
Mikromechanické vlastnosti kloubních náhrad z UHMWPE
Vedoucí: Ing. Vlastimil Králík, Ph.D.
Cíle práce:
Návrh parametrů experimentu umělého stárnutí UHMWPE
Vedoucí: Ing. Vlastimil Králík, Ph.D.
Motivace: U PE náhrad není známa míra vlivu mechanického zatěžování a míra vlivu působení okolního prostředí na degradaci materiálu (otěr, oxidaci, delaminaci, krystalinitu), které způsobuje celkové selhávání náhrady UHMWPE.
Cíle práce:
Mechanické vlastnosti složek kompozitní cévní náhrady na bázi kolagenu
Vedoucí: Ing. Hynek Chlup, Ph.D.
Spolupráce na projektu: NW24-02-00206 Biomimetická cévní náhrada pro nízké průtoky umožňující fyziologický přenos pulzní vlny
Matrice náhrady bude z rybího kolagenu. Kolagenní gel bude různé koncentrace a modifikován technologicky extruzí nebo beta radiací. To vše ovlivní jeho fyzikální vlastnosti. Výztuha náhrady bude z polyesterové pleteniny, která bude tepelně tvarově modifikována. Technologie pletení a tvarovaná modifikace ovlivní vlastnosti scaffoldu. Jaká bude změna fyzikálních vlastností matrice a scaffoldu cévní náhrady po výše uvedených modifikacích?
Mechanické vlastnosti kompozitní cévní náhrady pro nízké průtoky a malé světlosti s biologickou matricí.
Vedoucí: Ing. Hynek Chlup, Ph.D.
Spolupráce na projektu: NW24-02-00206 Biomimetická cévní náhrada pro nízké průtoky umožňující fyziologický přenos pulzní vlny
Matrice náhrady bude z rybího kolagenu. Náhrada bude mít kompozitní, sendvičovou, tavbu stěny. Po limitní dilataci bude v matrici integrován scaffold, pletenina z monofilních polyesterových vláken. Jaká bude změna fyzikálních vlastností tubulární náhrady při různé sendvičové konstrukci stěny? Jak dobrá bude vazba mezi umělým a biologickým polymerem (scaffolf vs matrice)? Jak ovlivní kompozitní trubici míra dívky beta radiace jako simulace sterilizace?
Vstřebatelná kostní náhrada
Vedoucí: Ing. Kristýna Kubášová
Komplexní in vitro, ex vivo a in vivo experimentální studie osteoindukčního fosfátového lepidla určeného pro lepení kostních zlomenin a provádění artrodéz
Vedoucí: Ing. Kristýna Kubášová
Nanovlákenné nitě jako nosiče antibiotik
Vedoucí: doc. Ing. Tomáš Suchý, Ph.D.
Výzkum a vývoj stabilizačních kotvících systémů pro zajištěnou intramedulární osteosyntézu
Vedoucí: Ing. Adam Kratochvíl, Ph.D.
Využití umělé inteligence v konstrukci custom-made implantátů aneb vývoj nástroje pomocného autonomního konstrukčního nástroje
Vedoucí: prof. RNDr. Matej Daniel, Ph.D.
Mechanická a marketingová analýza portfolia formy MEDIN
Vedoucí: Ing. Kristýna Kubášová, Ing. Veronika Drátovská
Využití metody konečných prvků při vývoji zdravotnických prostředků
Vedoucí: Ing. Lukáš Zach, Ph.D.
Využití MKP mj. při pevnostních analýzách, optimalizaci tvarů, simulaci zatížení a v kombinaci s dalšími matematickými výpočty např pro predikci remodelace kosti (součást Grantu FW06010215 Výzkum a vývoj stabilizačních kotvících systémů pro zajištěnou intramedulární osteosyntézu (2023-2026).
A další v naleznete v KOSu
(KOS – Státní zkoušky – Vypsaná témata závěrečných prací – zaškrtnout pole: Zobrazit témata celé fakulty – a nakonec v seznamu vyhledávat, např. biomechanika + filtrovat B a N program)